Vize Nedir? Vize Nasıl Alınır? Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vize, bir devletin dış temsilcilikleri veya sınır makamları aracılığıyla, ülkesine seyahat edecek bir yabancının pasaportuna koyduğu ve bu yabancının ülkesinin sınır kapısına kadar giderek sınır makamlarına giriş için başvuru yapabileceğini girebileceğini gösteren bir kayıttır ve vize pasaportunuzun sayfasına yapıştırılıyor.

Tabi aralarındaki politik anlaşmalarla, tüm ülkeler birbirlerine vize uygulamıyor. Yeşil pasaport veya bordo pasaport için, eğer gitmek istediğiniz ülkenin vize uygulaması varsa vize başvurusu yapmanız gerekiyor. Yeşil pasaporta sahip kişilerin vizesiz seyahat edebileceği ülkelerin listesine buradan, borda pasaporta sahip kişilerin vizesiz seyahat edebileceği listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Daha önce herhangi bir yurt dışı seyahatiniz olmadıysa vize başvurusunda bulunmadıysanız temel bilgilere sahip olmanız gerekiyor.Vize alabilmek için öncelikle pasaportunuzun olması gerekiyor. Pasaport hakkında bilgilere Pasaport Nedir ve Pasaport Başvurusu nasıl yapılır yazılarımı okuyarak ulaşabilirsiniz.

Vize Nereden Alınır ?

Vizeler, seyahat edilecek ülkenin 
1. Büyükelçiliğinin Konsolosluk Bölümünden;
2. Başkonsolosluğundan veya
3. Konsolosluğundan alınır.
4. Bazı ülkeler, Fahri Başkonsoloslukları veya Fahri Konsoloslukları aracılığıyla da vize verebilmektedirler.

Yurt dışı turları satan turizm şirketleri vize alınması için gereken işleri yapabiliyor. Bunun dışında vize almak üzerine danışman şirketler de var. Bu şirketler aracılığıyla da vize başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Vize Alırken, Hangi Belgeler İstenir?

Vize başvurusunda bulunurken, hangi amaçla vize alacağınızı önceden belirleyip (çalışma vizesi, öğrenci vizesi, turist vizesi vb.) ona uygun ilgili makamdan görüşme için randevu almanız gerekiyor.Gideceğiniz ülkenin ilgili sitesinden ya da telefon ile görüşerek evrak listenizi hazırladıktan sonra İstenen belgeleri tam ve eksiksiz olarak hazırlamanız çok çok önemli. Durumunuz çok iyi olduğu halde ufak bir hata yüzünden vize alamıyor olabilirsiniz bu yüzden her husasa (uçak tarihi, otel rezervasyonu tarihi vs) dikkat edilmeli.

Vize başvurusunda istenilen belgeler ülkeden ülkeye, seyahat amacına veya başvuranın pasaportunun türüne (diplomatik, hizmet, hususi, umuma mahsus pasaport veya seyahat belgesi)  ve hatta zamandan zamana büyük değişiklikler gösterebilmektedir. Ama ben yine de genel hatlarıyla bir rehber oluşturmaya çalıştım.

Birçok ülkenin vize için talep ettiği ortak evraklar:

 • Vize başvuru formu
 • Eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış başvuru formu
 • Son 6 ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf
 • En az 6 ay süreli ( tavsiyem 1 yıl ) geçerli pasaportunuz ve yeterli boş sayfanın olması
 • Ekonomik olanaklara sahip olduğunu gösteren belgeler (banka cüzdanları, varsa gayrimenkul tapu fotokopileri)
 • Seyahat sağlık sigortası (Schengen ülkeleri için 30,000 Euro teminatlı)
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Uçak ve otel rezervasyonları
 • Varsa eğer ziyaret edilecek ülkeden alınmış davet yazısı
 • Vize başvurunuzu anlatan bir sayfalık bir dilekçe
 • Çalışanlar için: Son 3 aylık SGK Hizmet Dökümü, son 3 aylık maaş bordrosu, SGK İşe Giriş Bildirgesi, antetli kâğıda yazılmış kaşe ve imzalı iş yeri izin belgesi isteniyor. ( Geri döneceğinizi kanıtlamak için bir nevi bunu istiyorlar)
 • Öğrenciler için: Öğrenci belgesi, varsa sponsor evrakları ve dilekçesi

Temel olarak bu evraklar istense des iz yine de mutlaka seyahat etmek istenen ülkenin konsolosluğundan veya vize merkezinden mutlaka detaylı bilgi alın.

Randevu Nasıl Alınır ? ve Başvuru Nasıl Yapılır ?

Bazı ülkeler için konsolosluklarından randevu alınırken bazı ülkeler ise aracı bir firma ila bu işlemi sürdürüyor. Örneğin İtalya ve Almanya vize başvurularını iDATA; Polonya, İrlanda, Malta, Danimarka, İzlanda, İsveç, Belçika, Hollanda, Kanada, Lüksemburg, Fransa, Finlandiya, Estonya, Litvanya, Norveç, Letonya, Çek Cumhuriyeti, Hırvatistan, Avusturya, Yunanistan ve Bulgaristan vize başvurularını VFS Global kabul eder. Bu yüzden gideceğiniz ülkenin mutlaka internet sitesinden veya konsolosluğundan güncel bilgi almayı unutmayın.

Konsolosluk randevu almanızı istediyse, size verilen randevu saatinden yarım saat önce belgelerinizle konsolosluğu gitmeniz iyi olur. Eğer “randevuya gerek yok” dendiyse, konsolosluk veya vize merkezi açılmadan erkenden gidip sıraya girmeniz iyi olur. Başvuru yapmış olmak vize talep etmek anlamına gelir, vizenin çıkıp çıkmayacağı sonraki günlerde belli olur.

Schengen Vize Örneği

Vize Başvuru Ücreti ?

Vize almak istediğiniz ülkeye göre vize başvuru ücreti değişir. Avrupa vize ücreti(Schengen Vizesi) her ne kadar 60€ olarak belirtilse de bunun üstüne yukarıda bahsetmiş olduğumuz aracı firmanın işlem ücreti ekleniyor. İdata +29 € , VFS Global +26 € işlem ücreti almaktadır.

İngiltere vizesinde ise Schengen vizesine göre istenilen süre bazında bir fiyat belirlemesi var.

Bazı ülkeler vize ücretini, başvurudan önce konsolosluğunun belirlediği banka hesabına TL veya döviz olarak yatırılmasını istiyor. Bazılarıysa başvuru sırasında ödeme alıyor.

Vize Almak Ne Kadar Sürer?

Vizenin alınma süresi, vize alış amacınıza ve aciliyetine göre değişir. Konsolosluğun yoğunluk durumu da vize alma süresini etkiler. Turist vizesinin alınması yaklaşık 2 ile 15 gün arası sürebiliyor. 

Önemli Hususlar

 • Başvurusu için en az 1.5-2 ay önceden yapmanızı öneririm.
 • Pasaport tarihinizin süresini mutlaka kontrol ediniz.
 • Buruşmuş ya da hasarlı bir pasaportunuz olmaması gerekiyor.
 • Araba ruhsatı, tapu ve özellikle de düzenli para hareketlerinin bulunduğu bir hesap cüzdan fotokopisi vize alma işlemlerini kolaylaştırır.
 • Seyahatinizi gerçekleştirebilecek ekonomik olanaklara sahip olduğunuzu belgelemeniz beklenir. İşsizseniz veya kendinizin ve bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerin geçimlerini sağlayabilecek düzenli ve yeterli bir gelir düzeyine sahip değil iseniz, potansiyel bir göçmen olarak kabul edileceğinizden, vize alma şansınız oldukça düşük. Reddedileceğini bildiğiniz bir talepte bulunmaktan kaçınmanız zaman ve para tasarruf etmenizi sağlar.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*