Gaudi’nin Şehri; Barselona Gezilecek Yerler

Platja del Bogatel

İspanya’nın başkenti Madrid olmasına rağmen Barselona bu ülkenin en popüler şehirlerinden birisi olarak gezginlerin ilk tercihlerinden birisi oluyor. Bizim için İstanbul ve Ankara arasındaki ilişki, İspanya’da Madrid ve Barselona arasındaki ilişki ile benzerlik taşıyor. Şehirlerden birisi başkent iken diğeri ülkenin gözde şehri olarak biliniyor. Barselona gezilecek yerler, gezi notlarımızı ve izlenimlerimizi bu yazımızda sizlerle paylaşmak istedik.

Barselona’ yı Avrupa’nın en güzel şehirlerinden birisi yapan en önemli özelliği her bir köşesinde Gaudi’nin izlerini taşıyor olması. Farklı mimari özelliklere sahip yapılarıyla, sokaklara renk katarak ve sihirli dokunuşlarıyla diğer şehirlerden farklılaştırmış Barselona’yı Gaudi.

Şehrin gezilecek kısımları genellikle La Rambla çevresinde yürüme mesafesinde yer alıyor. Placa De Catalunya merkez meydanı ve La Rambla caddesinin başladığı nokta olarak yer alıyor. Yani bu şehirde yolunuzu kaybettiğiniz takdirde Placa De Catalunya’ ya ulaşarak yönünüzü kolayca bulabilirsiniz.

La Sagrada Familia

Barselona Gezilecek Yerler

La Sagrada Familia

Gaudi’nin bu yapıtı kesinlikle görülmeye değer ve bizim şimdiye kadar gördüğümüz en farklı çizgileri taşıyan bazilika. Yıllardır yapımı süren ve Gaudi’ nin ölümüyle henüz tamamlanamayan bu eser inşa edilmeye başlandığında çevresinde ineklerin gezindiği bir alanmış ancak şuan tam şehir merkezinde yer alıyor. La Sagrada Familia’ ya yürüyerek ya da metro kullanarak ulaşmanız mümkün.

La Sagrada Familia ziyaretiniz için size küçük bir önerimiz olacak. Buraya giriş için biletlerinizi önceden online olarak buradaki siteden temin etmeniz. Aksi takdirde çok uzun bilet kuyruklarıyla karşılaşabilirsiniz. La Sagrada Familia‘ nın çatı kısmına çıkıp Barselona’ ya yukarıdan bakabilirsiniz. Aynı şekilde burası için de biletlerinizi belirttiğimiz adresten satın alabilirsiniz.

La Sagrada Familia İç Mimarisi

Görülmeye Değer Gaudi Eserleri

Parc Güell, Casa Mila, Casa Batlló; Gaudi’nin ziyaret edilesi eserlerinden sadece bir kaçı. En popüler olanları bunlar. Bu eserleri yorumlamamız gerekirse sadece şunu belirtebiliriz şimdiye kadar görmediğiniz nitelikte yapılar. Barselona gezilecek yerler arasında mutlaka yerini almalı. Parc Güell, Gaudi’nin evini de içerisinde bulunduran meşhur kurbağa heykelinin bulunduğu ve panoramik Barselona görüntüsünü seyredebileceğiniz bir park. Buraya ulaşım için metro kullanabilirsiniz.

Casa Mila ve Casa Batlló ise sıradışı evler. Gerek iç gerek dış mimarisi oldukça farklı olan bu evleri ziyaret etmek bize biraz pahalı gelmişti. Ancak bütçe durumunuza göre mutlaka görülmesi gereken yerler. İç tasarımları oldukça farklı. Bilet sırası beklememek adına buralara giriş için de önceden online olarak biletlerinizi almanız mümkün. Şehir merkezinde yer alan bu yerlere yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Park Güell

Arc De Triomf

Paris’ te bulunan Arc De Triomp benzeri bir yapı burası. Şehre girişin simgesel yapısı olarak 1888 yılında yapılmış olan bu yapıt bütün sağlamlığı ve ihtişamıyla ayakta duruyor. Buraya La Rambla’ dan ya da sahilden yürüyerek ulaşmanız mümkün. Giriş kapısının hemen ardından geniş bir toprak yürüyüş yolu ve Parc de la Ciutadella yer alıyor. Burası büyük bir park. Ferahlamak için güzel bir tercih olabilir. Burada turistlerin ilgisini çekmeye çalışan çeşitli sanatçıları, sanatlarını gerçekleştirirken görebilirsiniz. Parktan aşağıya indiğinizde sahil ve Balear Denizi ile kucaklaşabilirsiniz. Meşhur Barselona sahiline 5 dakikalık bir yürüme mesafesiyle ulaşabilirsiniz. Playa de la Barceloneta olarak adlandırılan plajda mevsimine göre denize giren insanlar görmek mümkün.

Arc De Triomf ve Parc de la Ciutadella
Playa de la Barceloneta

Teleferik Castell de Montjuïc

Castell de Montjuic kalesine giden bu teleferik ile şehirden hayli yüksek bir alana çıkılıyor. Bu teleferiği kullanarak hem kaleyi ziyaret edebilir hem de Barselona manzarasını doya doya yaşayabilirsiniz.

La Rambla

La Rambla bizde ki İstiklal caddesi misali alışveriş ve yemek yerlerini içeren bir cadde. Burada aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Mango ve Zara gibi giyim markalarının yaratıldığı şehir olarak Barselona ve La Rambla’da özellikle bu markaların mağazalarıyla sık sık karşılaşabilirsiniz. Ayrıca İspanya’nın geleneksel lezzetlerini bulabileceğiniz birçok restoran da bu cadde üzerinde yer alıyor.

La Rambla’dan sahile indiğinizde yer alan Mare Magnum alışveriş merkezi ve çevresini zamanınız olduğu takdirde gezmelisiniz.

Mercat de la Boqueria

La Rambla üzerinde yer alan bu geleneksel market; çeşit çeşit deniz ürünleri, meyveler,çikolatalar, peynirler ve etlerin bulunduğu bir pazar. İspanya’nın en ünlü pazarları arasında yerini alıyor.

Barselona’ da gezerken ayak üstü atıştırmalık bir şeyler ararsanız Mercat de la Boqueria doğru tercih olacaktır. Buraya uğrayıp tercih ettiğiniz yiyeceği satın alıp gezmenize kaldığı yerden tüm hızıyla devam edebilirsiniz.

La Boqueria
La Boqueria

Picasso Müzesi

Kübist sanatın en önemli temsilcisi Pablo Picasso adına arkadaşı tarafından 1963 yılında açılmıştır. Bir dönem yaşamış olduğu binada açılmış ve eserlerin çoğalmasıyla müze yıllar içerisinde yakın binaları da içermiştir. Picasso’nun sayısız eseri bu müzede yer almaktadır. Burası da şehir merkezinde yer alıyor, yürüyerek ulaşım sağlamak mümkün. Müze giriş ücreti 12 Euro. Detaylı bilgiye buradaki adresten ulaşabilirsiniz.

Magic Fountain of Montjuïc

Sihirli çeşme olarak bilinen havuz ışıklandırmalar ile akşam saatlerinde şov halinde gösterime çıkıyor. Genellikle Perşembe, Cuma ve Cumartesi akşamları 20:00- 22:00 saat aralığında gerçekleştirilen havuz gösterisi. Her sergilenişinde oldukça ilgi görüyor. Akşam saatlerinde yapılabilecek bir aktivite olarak bu su, ışık ve müzik şovunu izlemenizi tavsiye ederiz. Tarih aralıklarına göre gösterim saatlerini buradaki adresten inceleyebilirsiniz.

Magic Fountain

Barselona’ da ne yenir?

Barselona’da ne yenir denilince aklımıza gelen ilk yiyecek Churros oluyor. Damak zevkimize oldukça uygun olan bu lezzet kızartılmış uzun hamurlardan oluşuyor ve sıcak çikolataya batırarak yeniliyor.

Barselona tadılması gereken lezzetler içerisinde Tapas en çok bilinenler arasında.  Aslında Tapas tek bir yemek halinde değil. Bizde yer alan mezeler gibi bunlar da bir çok çeşit içeriyor. Bazen tek lokmalık bazen küçük porsiyon halinde satışları gerçekleştiriliyor. Tapas demişken yanına en çok yakışan içecek tabi ki Sangria oluyor. Sangria kırmızı şaraptan yapılan İspanyol milli içkisi olarak biliniyor. Alkol tercih edenler için tadılması gereken lezzet.

Paella tavsiyelerimiz arasında yer alan son yiyecek oluyor. Pilav üzerine çeşitli deniz ürünleriyle yapılan bu yemek, büyük porsiyonlarla hazırlanıyor. Önce tatmak adına tek kişilik porsiyonu bir kaç kişi deneyebilirsiniz. Deniz ürünleri açısından oldukça zengin olan ülkede her çeşit deniz mahsulü bulmak mümkün. Özellikle Asya’ dan gelen turistler için burası tam bir cennet. Bunu gezimizde bize eşlik eden Japon arkadaşlarımızdan biliyoruz.

Barselona sıcakkanlı insanlarıyla, estetik yapılarıyla, lezzetli yemekleriyle bizim beğenimizi fazlasıyla kazandı ve tekrar gitmek isteyeceğimiz şehirler arasında yerini aldı. Barselona için üç ya da dört gün gezi süresi ayırmak yeterli olacaktır. Son olarak hava sıcaklığına değinmemiz gerekirse, Kasım ayında orada olmamıza rağmen güneş gün boyunca yüzünü gösterdi bizlere. Ilıman bir iklime sahip, tavsiyemiz çok kalın kıyafetlerle gitmemeniz yönünde olacaktır.

1 Trackback / Pingback

  1. 10 Popüler Seyahat Uygulaması | Çekim Günlükleri

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*