Yurtdışı Araç Kiralama Hakkında Merak Edilenler

Gezi günlüklerimizde bugün herkesin merak ettiği ve kararsız kaldığı yurtdışı araç kiralama dan bahsetmek istiyoruz. Bu konu hakkında bilgi arıyorsanız doğru yerdeniz. Yazımızda size yurtdışında ortalama araç fiyatlarından, global araç kiralama şirketlerinden, nasıl araç kiralandığından bahsedeceğiz. Kısacası araç kiralama konusunda merak ettiğiniz her şeyin cevabını bu yazımızda bulabileceksiniz.

Yurtdışı Araç Kiralama Fiyatları Pahalı Mı?

Yurtdışı araç kiralama fiyatları; şirketler arası ve bölgeden bölgeye farklılık gösterse de global firmaların günlük kiralık ücretleri birbirine çok yakın olmaktadır. Bizlerin de araştırdığına göre fiyatta en büyük etken gittiğiniz ülkenin kendi ürettiği marka olmasına dikkat ederseniz normalden çok daha ucuza günlük araç kiralayabilirsiniz. Bu yüzden eğer Avrupa ‘ya gidecek olursanız gitmeden markaların menşeilerine göz atmanızda fayda var. Fiyatlar genel olarak Türkiye’ ye yakın olduğu için maddi açıdan çok fazla farklılık oluşturmamakta.

Yurtdışında Araç Kiralama Nasıl Yapılır?

Yurtdışında araç kiralama için global firmaların web sitelerinden ya da Skyscanner ‘ın buradaki araç kiralama bölümünden sorgulama yapıp araçları görebilirsiniz. Bizim size tavsiyemiz yurtdışında  Europcar ya da Enterprise firmalarından araç kiralamanız olacak. Yurtdışında oldukça profesyonel çalışan her iki firmanın ilgi ve alakalarından dolayı ofislerinden mutlu olarak ayrılmış oluyorsunuz. Ayrıca en çok merak edilen Türk ehliyetleri, Avrupa’nın birçok yerinde geçerli. Yurtdışında araç kiralamak için merak edilen en önemli konulardan biri olan ehliyet sorunsalına da böylece değinmiş olduk.

Yurtdışında araç kiralarken bir noktaya daha dikkat etmeniz gerektiğini düşünüyorum, gideceğiniz bölgede yollar çok küçük olabilir sokaklar dar olabilir bu yüzden küçük araba seçmeniz çok büyük artı olacaktır. Biz Karadağ Podgrocia da Europcar ‘dan Volkswagen UP ! kiraladık. Kendi ufak ama zevki maksimum 🙂 Park konusunda da hiç bir sıkıntı yaşamadık. Yaklaşık 1 hafta süre bazında 700 km yol yaptık hiç bir sıkıntı yaşamadan aracımızı teslim ettik. Karadağ hakkında bilgi edinmek isterseniz buradaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kiralama aşamalarından da bahsedecek olursak , ilk etapta online olarak rezervasyonunuzu gerçekleştirmeniz gerekiyor tavsiyemiz önceden rezervasyonunuzu yapmanız aksi taktirde ofisten fiyat aldığınızda daha yüksek fiyat almanız ihtimal. Rezervasyonun ardından mail adresinize onay maili ve makbuz iletiliyor. Fiyat detaylarına ulaşabileceğiniz bir mail.

Ofise ilk gittiğinizde size rezervasyonunuz var mı diye soracaklardır mutlaka ardından ehliyetiniz ve kredi kartınız istenmektedir. İşlemler yapılırken size opsiyonlar hakkında bilgi vereceklerdir. Navigasyon, wifi modem, çocuk koltuğu gibi ekstralardan bahsedeceklerdir ihtiyacınız olanı alabilirsiniz, günlük bir fiyat üzerinden hesaplanmaktadır. Ardından size sigortalar hakkında bilgi vereceklerdir tavsiyemiz maksimum güvence paketi almanız yönünde olacak, gideceğiniz bölge de ne olacağını kestiremediğiniz için maksimum güvence paketi alıp gönlünüz ferah şekilde tatilinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu işlemlerden sonra sözleşmeye imza atmanız istenecek okumadan imza atmayınız mutlaka kontrol ediniz , ardından kredi kartınızdan araç kira ödemesi + depozito ücreti alınacaktır. Depozito ücreti araç sınıfına göre değişmekte rezervasyon yaptığınızda size gelen mailde seçtiğiniz aracın depozito ücreti yazacaktır. Depozito konusunda kafanızda soru işareti olmasın global şirketler olduğu için çok kısa bir sürede depozito iadesi gerçekleşecektir bu konuda hiç bir sorun yaşamadık.

Ofiste gerçekleşen işlemlerden sonra aracı teslim edecek kişi ile birlikte hazırlanan aracınızı teslim almaya gidiyorsunuz ve birlikte kontroller gerçekleşiyor. Mutlaka her yerini kontrol edin sistemlerinde işli olmayan bir vuruk/çizik var ise fotoğraf çekip kendinizi garanti altına alabilirsiniz. Son olarak km saati ve yakıt durumu kayıt altına alıyorlar, yakıtı size nasıl veriyorlarsa onlarda öyle istiyorlar buna dikkat edin mutlaka. Ardından aracınızı teslim aldıktan sonra sokaklar artık sizin:)

Yurtdışında Kiralık Araç ile Dolaşmak

Eminim çok keyifle zaman geçireceksinizdir.gördüğünüz en ufak bir manzarada durup o anı ölümsüzleştirmek dakikalarca hatta saatlerce orada durmak yanınızdaki yiyecekler ile o anın tadını çıkarmak paha biçilemez. Özellikle Türkiye’den sonra ülkemize alışmışsanız yurtdışında araç kullanmak çok farklı bir deneyim olacağından eminim. En çok dikkat etmeniz gereken şey hız sınırları. 50km/h yazıyor ise herkes o yol bitene kadar 50km/h  ile gider. İlk bir iki gün canınız sıkılabilir ülkemizde ki aksiyonlu trafikten sonra alışmak biraz zaman alıyor. Ve tabi ki yayalara mutlaka dikkat ediniz, yaya geçitlerinde ne olursa olsun durmanızı bekliyorlar geçerseniz yayalardan sert tepki ile karşılaşabiliyorsunuz.

Yurtdışı araç kiralama hakkında ki bu yazımız, umarım sizlere yardımcı olmuştur. Dilerim, yurtdışında kiralayacağınız bir araç ile dilediğiniz gibi bir tatil geçirirsiniz.

2 Trackbacks / Pingbacks

  1. Kotor Körfezi Sınır Şehri: Igalo Gezi Rehberi | Çekim Günlükleri
  2. Araç Kiralama Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler | Çekim Günlükleri

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*