Kotor Körfezi Sınır Şehri: Igalo Gezi Rehberi

Igalo , Kotor Körfezi’ nin Hırvatistan sınırında yer alan küçük bir şehir. Herceg Novi ile el ele vermiş bu şehir ve Herceg Novi adeta Karadağ sınırını birlikte belirliyorlar. Karadağ şehirleri genel olarak küçük şehirler olduğu için birbirleriyle iç içe yer alıyorlar. Biz zaman zaman hangi şehirde olduğumuzu anlamakta zorlandık 🙂

Igalo hakkında merak edilenleri sizler için bu yazımızda derledik.

Igalo Gezilecek Yerler

Igalo sağlık turizmi adına nam salmış. Denizi, doğası, spa merkezleri ve çamuruyla meşhur burası. Tarihi, devlet ve siyaset adamı Tito‘ nun da villasının bulunduğu bu şehir günümüzde yabancı turistlerin ilgi gösterdiği bir yer halini almış. Özellikle Norveç ve İngiltere’den fazlasıyla turist alıyor Igalo. Tito’ nun villasını gezmek mümkün ayrıca gezi sırasında İngilizce rehberlik hizmeti de alabilirsiniz.  Bütün bu hareketliliğe rağmen sakinliğini koruyan bu güzel yere hayran kalmamak elde değil.

Hırvatistan sınırına çok yakın olan bu şehirde gezerken kendimizi bir anda sınır kapısında bulduk. Ancak vizemiz olmadığı için giriş yapamadan geri döndük. Biz İgalo’da Podgorica’dan kiralamış olduğumuz aracımız ile gezme fırsatı bulduk. Şahsi aracınız yok ise burada gezmek yine de çok kolay çünkü her yer yürüme mesafesinde.

İgalo şehri mimoza ağaçlarıyla süslenmiş. Burada mimoza ağaçları meşhur, öğrendiğimiz kadarıyla şehirde mimoza festivali yapılıyormuş. Şehir palmiyeler ve mimozalarla beraber bir bütün halinde bizlere kucak açıyor.

İgalo Denizi ( Dağın arka kısmı Hırtavistan )

İgalo Ulaşım

Biz Herceg Novi ulaşım için Podgorica havaalanı Europcar firmasından kiralamış olduğumuz aracı kullandık. Yurtdışı araç kiralama hakkında detaylı bilgi için buradaki sayfamızdan ve buradaki Europcar global internet sitesinden yararlanabilirsiniz.

Kiralık araca alternatif olarak otobüs ile seyahati tercih edebilirsiniz. Otobüs rotaları genellikle Podgorica- Budva – Kotor- Herceg Novi şeklinde oluyor. Yolculuk diğer şehirlere uğramalı olduğu için yaklaşık üç buçuk saat sürüyor. Otobüsle seyahat için saat, ücret ve sefer bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

İgalo’da Ne Yenir?

Sahil şeridinde yer alan yürüyüş yolunu kullanarak istediğiniz yerlere ulaşmanız mümkün. Ve bu sokakta birçok yemek yeri bulabilirsiniz. İgalo’ da yemek için deniz ürünleri doğru tercih olacaktır. Bunların yanında pizza ve makarna her restoranda bulabileceğiniz klasik lezzetler halini almış.

İgalo sakinliği ve huzuru arayanlar için çok doğru bir tercih olacaktır. İgalo için sizlere tavsiyemiz kesinlikle spa merkezi bulunan ve deniz kenarında, deniz manzaralı bir otelde konaklama yapmanız olacaktır. İgalo’ da böyle bir otel tercih ettiğiniz takdirde minimum üç gün burada kalarak kendinizi sıfırlamış bir şekilde Karadağ’ın diğer şehirlerine gidebilirsiniz. Konaklama seçeneklerine booking.com ‘un buradaki adresinden ulaşabilirsiniz. Bizim Karadağ seyahatimiz İgalo’ dan başlamıştı. Daha sonrasında Kotor  Tivat Budva Sveti StefanBar şeklinde ilerlemiştik. Bu güzergahı takip ettiğinizde Karadağ’ da hiçbir sahil şehrini kaçırmadan seyahat etmiş olacaksınız.

1 Trackback / Pingback

  1. Vizesiz Balkan Ülkeleri | Çekim Günlükleri

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*