Podgorica Saraybosna Ulaşım Rehberi

Podgorica Saraybosna ulaşım için otobüs, kişisel ya da kiralık aracınızı kullanabilirsiniz. Direk ya da aktarmalı olarak otobüs kullanarak rahatlıkla ulaşım sağlamanız mümkün.

Bosna- Hersek’e Karadağ’ın Podgorica şehrinden geçiş yaptığımız için ulaşım olarak otobüs kullandık. Podgorica Saraybosna ulaşımı için direk otobüs seferleri bulunmaktadır. Podgorica Autobuska Stanica ( Otobüs Garı) şehir merkezine çok uzak olmayan bir noktada yer alıyor. Yaklaşık 20 dk yürüyerek şehir merkezine ulaşmak mümkün. Buradan Saraybosna’ ya günde 4 sefer bulunmakta. Sefer saatleri 07:40, 09:30, 13:30 ve 23:40. Biletinizi gar içerisindeki gişeden temin etmek mümkün, aynı zamanda garda bulunan bu gişelerin bir tanesinde bagaj emanet bölümü bulunmakta. Gayet güvenli gözüken bu bölüme gün boyu bagaj bırakma ücreti, bagaj başına 2 Euro olarak ücretlendirilmiş. Gar 24 saat açık bulunuyor.

Biz güneş ışığını, gezmek için kullanabilmek adına gece yolculuğunu tercih ettik. Dağların hayli yükseltili olmasından kaynaklı olarak yollar fazlasıyla virajlıydı. Otobüs yolculuğu konusunda sıkıntı yaşayanlar için çok fazla tavsiye etmeyeceğimiz bir güzergah olur. Otobüs Budva- Kotor gibi sahil kesimlerini dolaşarak geldiği için gecikmeli olarak 00:00 civarında kalkış yaptı. Varış saatimiz sabah 06:00 oldu. Araç birkaç noktada durarak yolcu aldı. Bosna Hersek sınırını geçtikten sonra Foça şehrinde yaklaşık 10 dakikalık bir moladan sonra devam etti. Sınırlarda hiçbir sıkıntı yaşamadık hatta otobüsten bile indirilmedik buralarda. Sadece bir tane polis pasaportlarımızı topladı ve kontrolden sonra iade etti.

Karadağ tarafından gelen otobüsler Saraybosna havaalanına yakın olan ikinci otogara giriş yapıyor, şehir merkezinde yer alan asıl otogara gitmiyor. Otogarda indikten sonra herhangi bir exchange office bulamadığımız için yaklaşık 15-20 dk yürüyerek havaalanına ulaşmak durumunda kaldık. Paramızı Bosna Hersek KM’ sine çevirdikten sonra Dobrinja’ dan troleybüs kullanarak son durağa geçtik ve oradan 3 numaralı tramvay ile Başçarşı’ ya ulaştık. Alternatif olarak Dobrinja’ da şehir içi otobüslerin kalktığı bir alan bulunmakta. Buradan yine Çarşı yönüne giden otobüsler kullanılabilir. Bu meydan aynı zamanda havaalanına 15 dk uzaklıkta.

Saraybosna’ da ulaşım için taksi kullanmayı tercih ederseniz taksimetre bulunan taksileri bulmanız da fayda olacaktır. Çünkü şehirde taksimetresi bulunmayan birçok taksi bulunmakta ve bu taksiciler söylediğiniz yere göre fiyat biçiyorlar ve genellikle iki üç kat fazlasını söylüyorlar. Biz Saraybosna’ da dönüşte havaalanına ulaşmak için taksi kullandık.  Taksimetre açılan taksimizde Başçarşı’ dan Havalanına 13 KM(Bosna Markı) tuttu yani yaklaşık 7 Euro. Otelimizin taksi durağından çağırdığı bu taksi ile ulaşımımız gayet ucuza geldi.

Saraybosna Tramvayları

Podgorica Saraybosna ulaşım otobüs biletlerini incelemek ve satın almak için buradaki siteden faydalanabilirsiniz.

2 Trackbacks / Pingbacks

  1. Vizesiz Balkan Ülkeleri | Çekim Günlükleri
  2. Üsküp’ten Ohrid’e Nasıl Gidilir? Üsküp Ohrid Otobüs Yolculuğu | Çekim Günlükleri

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*