Ohrid Gezi Rehberi | Ohrid Gölü, Makedonya

Cennetten yeryüzüne düşen damla Ohrid, Tanrı’nın cenneti yaratırken bir damlasını yeryüzüne düşürdüğü, o damlanın düştüğü yerin de Ohrid olduğu rivayet edilir. İşte size Makedonya’nın incisi Ohrid Gezi Rehberi ve Ohrid Gölü hakkında her şey.

1979 yılında UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’ne dahil edilen, Kiril Alfabesi’nin doğduğu yer olan Ohrid, Avrupa’nın en derin ve en eski krater gölüyle tartışmasız, Balkanlar’da gezilecek en güzel yerlerden biri. Yamaca dizilmiş biblo gibi evleri, gölü 360 derece kucaklayan dağları ile huzurun ve tatlılığın vücut bulmuş hali. Ülkenin 8. Büyük kenti olmasına rağmen, bana göre ülkenin en görülesi yeri. Küçük, şirin, huzurlu ve yeşil… Ohrid Makedonya’nın tartışmasız en gelişmiş turizm kenti. Ohrid’in antik dönemdeki adı Lychnidos, yani ışık şehri anlamına geliyor. Sonraları tepede anlamına gelen Vo Hrid adı ile anılır olmuş ve şimdiki adı da buradan geliyor.

Ohrid, Üsküp’e 4 saatlik mesafede bulunuyor. Üsküp’ten Ohrid’e Nasıl Gidilir? Üsküp Ohrid Otobüs Yolculuğu yazımızı mutlaka okuyunuz otobüs ile çok rahat bir şekilde Ohrid’e ulaşabilirsiniz. Ohrid Gölü’nün kıyısındaki bu yerleşim yeri tarihi kiliseleri, yemyeşil doğası, misafirperver insanları ve huzurlu sokaklarıyla hem tatil hem de dinlenmek için güzel bir seçenek.

Ohrid, Makedonya

Ohrid’de Gezilecek Yerler

Ohrid tam 1 gün ayırarak çok rahat, tadını çıkararak gezebilirsiniz. Merkezdeki yerleri görmek yarım gününüzü alır, ama tadını çıkarmak için bir tam gün ayırmak isteyebilirsiniz. Şehir merkezini yürüyerek gezebilir ara sokaklarında keşfe çıkabilirsiniz.

Tarihi dokusu oldukça iyi hissedilen UNESCO Dünya Mirası eski kent bölümünün, Ortaçağ dönemine dayanan hisarları, kiliseleri, manastırları ve eski camileri görmeye değer. Dar ve Arnavut kaldırımlı sokakların, şirin kafelerin, sardunya dizili balkonlu evlerinin arasında zamanda yolculuk yapmak mümkün. Sakin ve dingin bir kent burası.

Ohrid Çarşısı

1.Tarihi Sokaklarını Gezin

Üsküp otogardan otobüs ile 3.5 saat süren yolculuk sonunda kendimizi direk Ohrid’in arnavut kaldırımlı tarihi sokaklarında bulduk. Her sokak keşfedilmeyi bekliyor, mutlaka sokak sokak dolaşın ve o sessizliği, sakinliği hissedin. Zamanında 500 yıl kadar Osmanlı egemenliğinde kaldığından dolayı şehir planlamasında ve sivil mimarisinde Osmanlı etkileri görülüyor ve şehir merkezindeki çoğu ev Osmanlı’dan kalma. Hatta bu evler zamanla Ohrid’in sembolü haline geldiğinden sokak lambaları bile ev şeklinde gezerken mutlaka dikkatinizi çekecektir. Tarihi merkezdeki çarşısında geleneksel Balkan tatlıları ve dondurma satan dükkanlardan tatlı yemeği unutmayın. Ayrıca eski şehir bölümünde bulunan tarihi ahşap evler Safranbolu sokaklarını hatırlatıyor. 

Ohrid Ara Sokaklar

2.Ohrid Antik Tiyatrosu

Şehrin en önemli gezi noktalarından biri olan Ohrid Antik Tiyatrosu (Ancient Theatre of Ohrid), mimari yapısı ve mükemmel akustiği ile dikkatleri üzerine çekiyor. Eski Ohrid bölgesinde yer alan antik tiyatro halen çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Pek çok kez restore edilerek Roma döneminden günümüze kadar gelebilen tiyatroyu keyifli vakit geçirmek için özellikle etkinlik zamanlarında ziyaret edebilirsiniz.

3.National Workshop For Handmade Paper

Kağıdın yapım aşamasını canlı olarak izleyebileceğiniz, el yapımı kağıtları ve eski baskı tekniklerini görebileceğiniz National Workshop For Handmade Paper (Lupco Panevski), Ohrid gezilecek yerler listesinin ilk sıralarını alabilir. Sırf o atölyenin içini saran kağıt kokusunu içinize çekmek için bile gidilir.Şehir merkezinde bulunan atölyenin konumu için tıklayın.

4.Robevci House Ohrid

Ohrid’in en önemli ve ünlü yapılarından biri olan Robevci House, günümüzde halen korunmaya devam eden kültür anıtları arasında yer alıyor. 1863-1864 yılları arasında tamamlanan evin üst katları Robevci ailesinin bazı eşyaları ile birlikte değerli sanatçıların eserlerine ve sergilerine ev sahipliği yapıyor. Balkan Savaşları sırasında Sırb askerlerin mekanı olan konak o dönemde askerlerce yağmalanmış ve bir hayli zarara uğramış. 2. Dünya Savaşı sonrasında koruma altına alınarak Ulusal Müze haline getirilen konakta arkeolojik buluntular ve Robevi Ailesi’nin eşyaları sergileniyor. Çalışma Saatleri: 10.00-14.00 – 18.00-21.00 Pazartesileri kapalı. Tel: 046267173 Konum için tıklayın.

Robevci House, Ohrid

5.Ohrid Gölü Çevresini Gezin

Üç milyon yıllık bir geçmişi ile Ohrid Gölü, benim gibi fotoğraf çekmeyi seveler için inanılmaz fotojenik bir yer. Renkler ve atmosfer büyüleyici, huzur veren bir atmosfer. 1979’da UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne eklenen Ohrid Gölü, Avrupa’nın en derin ve en eski gölü. Kendine münhasır doğası ve manzarası ile insanları büyülüyor. Çevresinde çok güzel yürüyüş yolu yapılmış ve evden sokak lambaları ile oldukça dikkat çekiyor. Mutlaka buradan yürüyün ve her anın tadını çıkarın.

Ohrid Gölü, Yürüyüş Yolu

6. Aziz Yuhanna Kilisesi’ne ( Sveti Jovan Kaneo Klisesi ) Yürüyün

Ohrid gölü kenarından yürüyerek, orman içerisinden yürüyerek ya da sandal kiralayarak bu bölgeye ulaşabilirsiniz. Şehir merkezinden çok uzakta olmayan yürüyerek çok rahat bir şekilde ulaşabileceğiniz Aziz Yuhanna Kilisesi sarp kayalıklar üzerinde Ohri gölüne hakim bir arazide bulunan bir Makedon Ortodoks kilisesidir.

Sveti Jovan Kaneo Kilisesi

7.Ohrid Kalesine Çıkın

Ohrid Kalesi’ne çıkılınca sizi nefis bir manzara bekliyor. Muhteşem Ohrid Gölü ve sıralanan dağlar fotoğraf kareleri için bir manzara sunuyor.Aziz Yuhanna Kilisesi’ne çok yakın bir konumda bulunuyor. Gölün çevresinden yürüyerek Kliseye çıktıysanız mutlaka Ohrid kalesini görmeden şehir merkezine inmeyin.Deniz seviyesinden yaklaşık 700 metre yukarıdaki tepesine kurulduğu için bir yanı şehir 3 yanı deniz enfes bir manzarası var. Kaleyi gezecekler için hatırlatalım kale pazartesi günleri kapalı oluyor. Konum için tıklayın.

8.St. Clement Kilisesi (Pantelejmon)

Bizans stilini yansıtan mimari yapısı ile ön plana çıkan Avrupa’da ki en eski uygarlıklardan biri ve dünyada ki en eski Slav manastırı olan Saint Pantelejmon Kilisesi, son derece etkileyici detaylara sahip olan dış ve iç tasarımı ile ziyaretçilerinin ilgisini topluyor. Osmanlı Devleti yönetimi sırasında camiye dönüştürülen manastır, Ohrid Gölü ile birlikte görkemli bir manzara sunuyor. Ohrid Kalesinin hemen yanında bulunuyor gezi rotanıza mutlaka eklemeyi unutmayın.

St. Clement Kilisesi (Pantelejmon)

9.Sandal Kiralayın

Göle doğru yürüdüğünüzde küçük sandallar ile bekleyen kişiler olacaktır ve bu kişilerden sandal kiralayabilirsiniz. Yarım saatlik bir turun ücreti 2 kişi iseniz kişi başı 4 Euro, 5 kişiyseniz kişi başı 2 Euro. Ohrid’e gidecek herkese mutlaka öneririm. Gölü çepeçevre saran Safranboluvari tatlı evlere ve gün batımına karşı sandal sefası yapın.

Ohrid yürüyerek gezebileceğiniz şehrin sessizliğini, sakinliğini iliklerinize kadar hissedebileceğiniz bir yer. Tarihi çarşıda bütün sokaklara girmeye çalışın her bir sokağın hissettirdiği tarihi doku çok güzel, gün batımında göl çevresinde muhteşem doğanın sesine kendinizi bırakın.

Bu manzaraya karşı Türk Kahvesi olmazsa olmaz dedik 🙂

Bunlar da İlginizi Çekebilir

1 Trackback / Pingback

  1. Üsküp’ten Ohrid’e Nasıl Gidilir? Üsküp Ohrid Otobüs Yolculuğu | Çekim Günlükleri

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*