Küllerinden doğan şehir; Saraybosna Gezi Rehberi

Başçarşı

 Küllerinden doğan şehir; Saraybosna gezi günlüğümüzde her zaman ilk sıralarda yer alacak bir şehir. Tarihiyle, doğal güzellikleriyle, yemekleriyle tam anlamıyla defalarca gelinebilecek bir yer, bu yüzden Saraybosna’ yı çok sevdik. Uygun uçak bileti bulunduğu takdirde hafta sonu için çıkıp gelebilir lezzetli yemeklerini tadabilirsiniz. Sadece Saraybosna için hafta sonu yeterli olabilir ancak Bosna Hersek’ i genel anlamda gezip görebilmek için minimum üç güne ihtiyacınız olacağını düşünüyoruz.

Buradaki yazımızda bahsettiğimiz üzere Saraybosna’ ya Karadağ’ın Podgorica şehrinden otobüs ile geçiş yaptık. Otobüs bizi havaalanına yakın olan terminalde indirdi. Karadağ yönünden gelen otobüsler bu otogara giriş yapıyor, şehir merkezindeki otogara değil. Ancak buradan ulaşım oldukça kolay Dobrinja’ da şehiriçi otobüslerin kalkış yaptığı genel bir terminal var. Oradan şehir merkezine giden otobüsleri kullanabilirsiniz. Bu meydana yakın troleybüslerde geçiyor merkeze giden ancak bizim iniş yaptığımız zaman direk giden troleybüs hattı kullanım dışıydı ve tramvaya aktarma yapmamız gerekti. Saraybosna’ da tramvaylar Başçarşı yönünde ilerliyorlar. Bindiğiniz tramvay o yöndeyse büyük ihtimalle Başçarşı’ dan geçecektir. Şunu da belirtelim merkezde turistik bölgelerde Euro ile ödeme yapabiliyorken otobüslerde KM ( Bosna Markı) ile ödeme yapmanız gerekiyor. Otobüste alınan biletin fiyatı 1.8 KM yani yaklaşık 90 Cent Bu yüzden yakında bulduğunuz Exchange office lerde en azından 5 Euro kadar bozdurmanızda fayda var. Otobüse binebilir ayrıca kahvaltınızı yapabilirsiniz bu tutarla.

Başçarşı Saraybosna’ da gezilecek başlıca yerlerden. Osmanlı izleriniz fazlasıyla taşıyan Başçarşı’ da kendinizi farklı bir ülkede hissetmeyeceğinize eminiz. Yemekleriyle, çay ve trileçe satan pastaneleriyle kendinizi ülkemizde gibi hissedeceksiniz. Başçarşı; klasik Osmanlı çarşılarındaki gibi camisi, bakırcılar çarşısı, kapalı çarşısı bulunan insanın gezdikçe gezesi gelen mekanlar içeriyor.

Bakırcılar Çarşısı- Başçarşı

Bunların yanı sıra Saraybosna gezilecek yerler arasında yer alan Saraybosna’nın panaromik manzarasını görebileceğiniz bir teleferik bulunuyor. Savaş yılları boyunca uzun süre kapalı kalan bu teleferik son birkaç aydır faaliyet gösteriyormuş. Zamanımız kalmadığı için teleferiği kullanamadık fakat otel sahibemizin şiddetle tavsiye ettiği bir yer olduğu için biz de sizlere buraya çıkmanızı öneriyoruz.

Ayrıca Saraybosna’ da tünel ve özgürlük ateşi de görmeden dönmemeniz gereken yerler. Savaş döneminde yardımlaşmayı sağlayan Tünel’i kesinlikle görmeniz gerekiyor. Havaalanına çok yakın olduğu için uçak kalkış saatinizden önce taksiyle geçip uğrayabileceğiniz bir yer. Özgürlük ateşi ise şehir merkezinde yer alıyor ve yıllardır sönmeyen bir anıt niteliğinde.

Saraybosna’ da ne yenileceği konusuna gelirsek, burada aç kalmayacağınızı garanti edebiliriz 🙂 Damak zevkimize uygun birçok lezzet bulunuyor bunların başında Cevapi denilen köfteleri gelir. Köfte pide içerisinde tabakta servis ediliyor ve içerisine kaymak isteyip istemediğiniz soruluyor. Kaymak kahvaltıda yediğimiz kaymak ve tereyağı arasında bir tada sahip, denemenizi öneririz. Bunun yanında yogurt tüketiyorlar. Bu içeceği istediğinizde bardakta geliyor ilk gördüğünüzde ayran zannedebilirsiniz bizim gibi 🙂 Ama tam anlamıyla çırpılmış yoğurt bu içecek. Yoğunluğundan dolayı içmek pek mümkün değil aslında yoğurt severler için güzel bir seçenek ancak içecek anlamında tüketmek zor. Cevapi için en iyi yeri biz bulduk sanırım 🙂 Öncesinde internette araştırma yaptık ancak çok meşhur bir yere ulaşamadık. Başçarşı’ da gezinirken aşağıda fotoğrafını paylaştığım yere denk geldik ve yerel halk genelde burada yiyor bu yiyeceği. Esnaf işi diyebiliriz yani.

Cevabdzinica  Zeljo

Bosna’ ya gelipte boşnak böreği yemeden olmaz tabiki. Bunun için de meşhur yer Boregdzinica Bosna. Karışık börek siparişi vermeniz mümkün. Ancak bizim favorimiz kıymalı boşnak böreği ve üzerinde yoğurt ile servis edileni oldu.

Boregdzinica Bosna

Geleneksel sulu yemekleri bulabileceğiniz mekan da Nanina Kuhinja. Soğan dolması çok meşhurmuş Bosna’nın burada bulabilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra Balkan ülkelerinin genelinde olduğu gibi Pekara lardan istediğiniz çeşit hamur işi, börek satın almanız mümkün. Ucuz ve lezzetli ayaküstü lezzetleri için Pekara ları tercih edebilirsiniz.

Yöresel Yemek- Nanina Kuhinja

Başlığımız da da söylediğimiz gibi Küllerinden doğan şehir; Saraybosna savaş izlerini sokaklarda, yüreklerde taşımaya devam etse de kendisini hızla tamir etmeye devam ediyor. Bosna halkı bizleri çok seviyor ancak esnaf genelinde güler yüz eksikliğini hissetmeniz mümkün. Bunun nedeni savaşın izlerini yüzlerinde de taşıyor olmaları bizce. Bu yüzden asıl onların güler yüze ihtiyaçları var. Yüzümüzden gülümsemenin eksik olmamasın dileğiyle 🙂

2 Trackbacks / Pingbacks

  1. Vizesiz Balkan Ülkeleri | Çekim Günlükleri
  2. Üsküp’ten Ohrid’e Nasıl Gidilir? Üsküp Ohrid Otobüs Yolculuğu | Çekim Günlükleri

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*