Üsküp’ten Ohrid’e Nasıl Gidilir? Üsküp Ohrid Otobüs Yolculuğu

Makedonya ya da yeni ismi ile Kuzey Makedonya, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vizesiz olmasının ve geçmişte ki tarihi etkisiyle oldukça ilgi çekiyor. Başkent Üsküp’ten sonra kıyısında kurulu gölün ismini taşıyan Ohrid ülkenin en turistik ve en gözde noktalarından biri. Ohrid’e direk ulaşabildiğiniz gibi bizim yaptığımız gibi uçakla Üsküp’e geldiyseniz Ohrid’e otobüs ile gidebilirsiniz. Üsküp Ohrid otobüs yolculuğu Makedonya coğrafyasını da izleyerek yapılabilecek keyifli seyahatlerden biri. Ohrid Gezi Rehberi ve Ohrid Gölü hakkında her şeyi yazımızda bulabilirsiniz.

Makedonya gezisi yapan veya planlarında Üsküp gezisi bulunan birçok kişi “Üsküp’ten Ohrid’e nasıl gidilir?” diye soruyor. İşte bu yolculuğun yani Üsküp Ohrid otobüs yolculuğunun detayları.

Üsküp’ten Ohrid’e Nasıl Gidilir?

Üsküp gezmekten ve zaman geçirmekten keyif aldığım bir yer. Özellikle 2010 yılından sonra yapısal değişikliğe gidilerek Vardar Nehri üzerine yeni köprüler inşa edilmiş, meydan heykellerle süslenmiş ve hala daha meydan çevresinde çok hızlı şekilde çalışmaların devam ettiğini görebilirsiniz. Üsküp hakkında daha detaylı yazımı Üsküp Gezi Rehberi yazımda paylaşacağım.

Kuzey Makedonya seyahatimizde Üsküp’e vardığımızda ilk olarak Ohrid’e otobüs ile gitmek için detaylı bilgi ve biletimizi almak için Üsküp otogarına gittik. Bu arada bakmayın Üsküp Otogarı isminin görkemine! Üsküp’te bulunan otogar İstanbul‘da bulunan bir İETT ana durağı modelinde ve sanki 20-30 yıl öncesine ait oldukça yıpranmış gözükmekte.

Üsküp Otogarı

Tam ortada bulunan İnfo masasına Ohrid biletini nereden alabileceğimizi sorduktan sonra bizi bir bankoya yönlendirdi ve orada herhangi bir sorun yaşamadan Ohrid için bir gün sonraya otobüs biletimizi aldık. Otobüs biletimizi aldıktan sonra onun rahatlığı ile Üsküp şehir merkezine yürüyerek giderek şehir merkezinde gezilecek yerleri gezdik.

Ohrid’e gitmek için biletimizi bir gün önce gelip aldığımızdan dolayı herhangi bir bilet karmaşasına yaşamadan biletin üzerinde yazan peron numarasında otobüsümüzü beklemeye koyulduk. Buradaki en büyük eğlencenin hangi otobüsün hangi perona yanaşacak olduğunu düşünüyorum. Gelen her otobüs oldukça eski olduğundan insan bir merak halinde oluyor ama beklediğimizden daha iyi bir otobüs ile seyahatimizi gerçekleştirdik.

Üsküp Otogarı Peronları

Terminalin bekleme alanından otobüslerin yanaştığı alana geçmek için havalimanlarındaki kontroller benzeri biletiniz kapıda kontrol ediliyor ve sonra otobüslerin yanına gidebiliyorsunuz. Ohrid’e gidecek olan otobüs beklediğimiz perona yanaştıktan sonra biletimizde yazan koltuk numarasına oturduktan kısa bir süre sonra Üsküp otogardan otobüs hareket etti. Çok büyük bir beklentimiz olmadığından otobüs yolculuğunu genelde seven bir çift olarak bu yolculuk bizim için oldukça keyifli geçtiğini belirtebilirim. Yolculuğumuz yaklaşık 4 saat sürdü ve yol boyunca çok güzel manzaralar bize eşlik etti. Özellikle yol boyu dikkatinizi çekecektir köylerden geçerken bir çok cami gözünüze çarpacaktır. Ancak Ohrid’e yaklaştıkça köylerin yapılarının değiştiğini, camilerin yerlerini kiliselerin aldığını net bir şekilde görebiliyorsunuz.

Ohrid Otobüs Terminalinden Ohrid Merkeze Nasıl Gidilir?

Ohrid otobüs terminali şehir merkezinden 2 km uzaklıkta bulunuyor. Biz yürüyerek şehir merkezine gitmeyi tercih ettik ancak hemen indiğinizde kapıda bulunan taksilerden birine atlayıp şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Sorduğumuzda taksi ücretinin 100 denar olduğunu belirtmişlerdi.

Ohrid Eski Evler

Üsküp Ohrid otobüs yolculuğu fiyatı 750 denar. Otobüsler için birkaç gün veya birgün öncesinde yer bakmanızda fayda var.

Üsküp Ohrid arası sezona göre günde 10-15 sefer yapılıyor. Yolculuk yaklaşık olarak 4 saate yakın sürüyor, seyahat etmek için oldukça uygun bir güzergah.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

4 Comments

  • Bizim gittiğimiz dönem otobüs bileti için online bilet sistemi çok gelişmiş değildi şu an sistem nasıl açıkçası tam olarak hakim değiliz. Yine de işinizi garantiye almak için otogardan çok rahat bir şekilde biletinizi alabilirsiniz.

 1. Merhaba.

  Haziran’da Üsküp’e sehayatim olacak. Havaalanı’ndan iner inmez önce Ohrid’de konaklamak istiyorum.Çünkü dönüşüm yine Üsküp’ten olacak İstanbul’a.
  Haziran’da ctesi günü ucuşum. Her gün Ohrid’e otobüs kalkıyor mu? Bilgi alabilir miyim sizden? Yoksa direkt Üsküp’te mi kalsam? Her gün bilet yoksa?

  • Feyza Hanım Merhaba,

   Bizim dönemimizde her gün Üsküp-Ohrid arasında otobüs ile ulaşım imkanı vardı. Son durum için vardığınızda terminalden kontrol edebilirsiniz.

1 Trackback / Pingback

 1. Ohrid Gezi Rehberi | Ohrid Gölü, Makedonya | Çekim Günlükleri

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*