Fransa’ nın Kuzey Başkenti; Amiens Gezi Rehberi

Amiens, Fransa’nın kuzeyinde, Paris’ e tren ile bir saat uzaklıkta yer alıyor. Jules Verne‘ in uzun yıllarını geçirdiği bu şehir, Picardie bölgesi nin başkenti olup görülmeye değer bir yer. Klasik Fransız yaşam tarzını görebileceğiniz bu şehre iki ya da üç gününüzü ayırıp şehri hissederek, koşturma olmadan vakit geçirebilirsiniz.

Şehri Notre Dame de Amiens katedrali çevresinde old town kısmından başlayarak gezebilirsiniz. Gezilecek yerler genelde bu çevrede yer alıyor. Şehir merkezi dışında ise yerleşim yerleri bulunuyor.

Amiens, küçük ve az nüfuslu olmasına rağmen birçok sanatsal faaliyet gerçekleştiriliyor. Neredeyse her ay ayrı festivalleri oluyor. Öğrencilik yıllarımızda bir kaç ay yaşama şansı bulduğumuz Amiens deneyimlerimizi sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyarız.

                                           Amiens Old Town

Amiens Gezilecek Yerler

Notre Dame de Amiens

Paris’te bulunan Notre Dame katedraline çok benzerlik gösteren ancak ondan fazlasıyla büyük olan bu katedral Amiens gezilecek yerler listesinde ilk sırada yer almalı. 1981 yılında UNESCO dünya miras listesine giren bu yapı Fransa’nın en büyük gotik katedralidir. Katedral şuan ki görüntüsünü 1200 lü yıllarda geçirdiği büyük yangından sonra yapılan tadilatlarla kazanmıştır.

Katedralin iç ve dış mimarisi oldukça dikkat çekici. Her bir detay ince ince işlenmiş. Eğer katedralin kendisini görmek sizlere yetmiyorsa, katedralin çatısına çıkmakta mümkün. Aşırı dar, tek kişinin sığabileceği bir merdivenden yaklaşık 10-15 dk tırmanma ile katedralin üst kısmından tüm Amiens manzarasını görebilir, katedrali detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Resmi tatiller, pazar ayinleri ve salı günleri dışında katedralin üst kısmına çıkmak mümkün. Katedralin üst kısmı için giriş ücreti yaklaşık 5 Euro ve kesinlikle buna değecek.

Bunların yanında Amiens katedrali akşam saatlerinde muhteşem bir ışık ve ses gösterisiyle buluşuyor. Biz orada bulunduğumuzda cumartesi akşam saat 22.00 civarında bu gösteriyi izleme fırsatı elde ettik. Gösterinin nasıl olduğunu merak ederseniz burada yer alan videoya göz atabilirsiniz.

                               Notre Dame de Amiens Işık Gösterisi

Avrupa gezileri boyunca kilise, katedral görmekten genellikle sıkılıyoruz 🙂 Ancak Notre Dame de Amiens gördükleriniz arasında ilk sıralarda yer alacaktır buna eminiz.

                                               Amiens Katedral

Jules Verne’ in Evi

1828-1905 yılları arasında Amiens’ deki evinde yaşayan Jules Verne önemli 4 eserini burada kaleme almıştır. Evde tablolar, eşyalar, mobilyalar orijinal haliyle sergilenmekte. Jules Verne bu evde hayata gözlerini kapatmıştır. Müze giriş ücreti yetişkinler için 7 Euro gibi bir fiyatta.

Picardie Müzesi

Picardie bölgesinin en büyük müzesi olan Picardie Müzesi (Musee de Picardie) , Paris’te bulunan Louvre müzesinin küçükltülmüş hali diyebiliriz. Pablo Picasso, El Greco ve Francesco Guardi gibi ünlü ressamların eserleri bu müzede yer alıyor. Bunların yanında eski dönemlere ait kalıntılarda bulunuyor. Bu bölgeye gelen birisi için ziyaret edilmesi gereken bir yer.

St. Pierre Parkı

300 hektarlık bir alana kurulu olan bu bölge yüzen adalardan oluşuyor. Bu adalara yüzen bahçeler de diyebiliriz. 65 km lik kanallarda gezinti yapmanız mümkün. Bu bölgede gezmek için teknenizin olması şart. Kişi başı 5 Euro gibi bir fiyata kiralık botlarla gezintiler yapabiliyorsunuz. Buradaki ortamı ve bahçeleri görmenizi kesinlikle öneririz. Burası Maison des Hortillonnages olarak biliniyor.

Amiens Yüzen Bahçeler
                                       Amiens Yüzen Bahçeler

St. Leu Bölgesi

Notre Dame de Amiens katedraline 5 dk mesafede bulunan, St. Leu mahallesi de diyebileceğimiz bu bölgede nehir kenarında kafeler ve eski Amiens evleri bulunuyor. Bu bölgede güzel bir şeyler içmek oldukça keyifli olur.

                                          St. Leu Bölgesi Amiens

Amiens ‘de Ne Yenir ?

Tipik Fransız şehri olan Amiens de tabi ki de krep ve macaron yenir. Bizim tavsiyemiz bu şehirde nerede yeneceği konusunda olacak.

Krep için St. Leu bölgesinde yer alan Tante Jeanne’ yi tercih edebilirsiniz. Gayet doyurucu tavuklu, biftekli gibi krep çeşitleri yer alıyor. Bunun dışında tatlı krep tercih ederseniz sokak lezzetleri satan yerlerden alabilirsiniz.

Macaron ve çikolata tercihi için kesinlikle 1898′ den bu yana macaron üreten Jean Trogneux’ i öneririz. Ayrıca özel Amiens macaronları var. Macaronları Paris’ te isim yapmış birçok dükkandan daha lezzetli.

                                  Jean Trogneux Macaron Dükkanı

Amiens şehir merkezi katedral çevresine kurulu ve uzunca devam eden alışveriş caddesinin (Rue de Trois Cailloux) çevresinde yer alıyor. Ve yıl boyunca birçok festivale ev sahipliği yapıyor buralar. Nisan ve Eylül ayında büyük ikinci el pazarları kuruluyor ve 80 bine yakın ziyaretçi alıyor. Ekim ayınca Beyaz Gece( Nuit Blanche) festivali gerçekleşiyor. Kasım-Aralık aylarında kuzey Fransa’nın en büyük Christmas Market’i kuruluyor. Yıl boyunca müzik ve dans festivalleri devam ediyor ve ücretsiz girişler sağlanıyor. Kısaca sosyal etkinlikler her zaman devam ediyor burada.

Amiens hakkında unutmamamız gereken önemli konulardan bir tanesi de pazar günleri kafelerin marketlerin ve mağazaların kapalı olacağıdır. Hediyelikleri almak için pazar gününü tercih etmemenizi öneririz. Ayrıca gireceğiniz müzelerin bir kısmı ve birçok yer öğlen 12:00 ve 14:00 arası kapalı durumda olabilir. Bize kıyasla öğlen yemeği saatleri epeyce uzun ve çalışma şartları çok rahat 🙂

Son olarak şunu ekleyelim, Fransa’nın her yerinde hakim olan ancak Amiens gibi küçük şehirlerde daha çok yaşatılan hepimizin duyduğu bir adetten bahsedelim. Burada girdiğiniz markette, mağazada, bindiğiniz otobüste karşılaştığınız kişilere “Bonjour” demeyi unutmayın 🙂

Selamlaşmak adettendir.

1 Trackback / Pingback

  1. 10 Popüler Seyahat Uygulaması | Çekim Günlükleri

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*