Avrupa’dan Tax Free ile iPhone Almak

Tax Free, Son dönemlerde çok sık karşımıza çıkan bir konu olmaya başladı. Ülkemizde artan fiyatlardan dolayı insanlar yurt dışından vergi iadesi ile birlikte iPhone alma peşinde. Bizim de geçtiğimiz ay yaşamış olduğumuz bu deneyimi detaylıca sizlere anlatmak istiyoruz.

Özellikle hava yolu şirketlerinin, düzenlemiş oldukları kampanyalar sayesinde, ucuza uçak bileti bulup yurt dışına çıktığımızda, ilk aklımıza gelenler arasında uygun fiyata elektronik ürün almak oluyor.

Bizde Schengen vizesi alarak nisan ayında gerçekleştirmiş olduğumuz Avusturya seyahatimizde, vergi iadesi alarak iPhone satın aldık ve bu deneyimi sizler ile paylaşmak istedik.

Ek olarak, Schengen vizesi hakkında bilgi almak istiyorsanız devam etmeden önce her iki yazımızı da okumanızı öneririz.

Tax Free Nedir ?

Kısaca KDV iade sisteminin genel adıdır. Seyahat edilen ülkede ikametiniz olmamak şartıyla yaptığınız alışverişlerin KDV’lerinin bir kısmını bu sistem sayesinde geri alabiliyorsunuz.

Tax Free İşlem Nasıl Yapılır ?

En önemli kısım burası, size yaşadığımız deneyimi detaylı bir şekilde anlatacağız ve sizde bu sayede vergi iadesini çok rahat bir şekilde alabileceksiniz.

Öncelikle bizim tavsiyemiz yurt dışına çıkmadan önce Global Blue uygulamasını telefonunuza yüklemeniz. Bu Global Blue firması sayesinde yurt dışından vergi iadesini sorunsuz bir şekilde alacaksınız.

Uygulamayı telefonunuza indirip kurduktan sonra sizden istenen tüm bilgileri eksiksiz olarak doldurun. Vergi iadesinin olacağı kredi kartı bilgilerinize kadar girmenizi öneririz.

Ardından uygulama üzerinde hangi ülkeye seyahat edecekseniz, o ülkenin vergi iadesi oranlarını inceleyebilir, haritadan hangi alışveriş merkezinde ve hangi mağazada vergi iadesinin geçerli olduğunu çok rahat bir şekilde görebilirsiniz.

Örneğin, Avusturya’da Apple Store mağazası vergi iadesi yapmazken MediaMarkt mağazalarından vergi iadesini sorunsuz bir şekilde alabiliyorsunuz.

Mağazanızı seçtikten sonra sıra o mağazaya gitmek ve ürünümüzü satın almakta. Mağazaya vardığımızda müşteri hizmetleri bölümünden vergi iadesi alabileceğimizi teyit ediyoruz ve anlaşmalı firma olarak Global Blue firmasının olup olmadığını sorguluyoruz. Aşağıda sizinle paylaşmış olduğumuz Global Blue Tax Free logosunu görürseniz zaten sormanıza hiç gerek bile yok.

Global Blue Logosu

Almak istediğimiz ürünümüzü seçiyoruz ve kasaya giderek ödeme işlemini gerçekleştiriyoruz. Ödeme işlemi yaparken vergi iadesini geri almak istediğinizi belirtiyorsunuz ve sizden pasaportunuzu isteyerek işlemi gerçekleştiriyorlar. Pasaportunuzdaki bilgiler ile birlikte Tax Free formu düzenlenecek, bu tax free formu düzenlendiği anda daha önce indirmiş olduğunuz Global Blue uygulamasında direk alışverişiniz eşleşecek ve tüm süreci uygulamadan takip edebileceksiniz.

Size verilen tax free formunu cihazınızın kutusunu açmadan saklıyorsunuz.

Tax Free Nasıl Alınır ?

Seyahatiniz bitip ülkeden çıkış zamanınız geldiyse ve havayolu ile ülkeden çıkış yapacaksanız ilk olarak havaalanına vardığınızda biniş kartınızı almanız gerekmektedir. Biniş kartınızı aldıktan sonra Tax Free/Customs yönlendirmelerini takip ederek ilgili alana varıyorsunuz. Ülkeden çıkış yapacağınızı onaylatıyorsunuz. Bu işlem oldukça kolay olduğundan dolayı yaklaşık 2 dakika sürüyor. Pasaportunuz, biniş kartınız ve size verilen tax free formu ile çıkış işleminiz onaylanıyor. Ülkeden çıkış onayınız sonrasında ise tax free/customs alanında yer alan Global Blue yetkililerine çıkış işleminizi onaylattığınızı belirterek pasaportunuzu ve size verilen tax free evraklarını yetkili kişiye veriyorsunuz.

Gerekli kontroller yapıldıktan sonra mühür vuruluyor ve size nakit mi yoksa kredi kartınıza iade olarak mı almak istediğiniz soruluyor. Eğer nakit almak isterseniz bir miktar kesinti yapıyorlar ve bu miktarın oranı toplam tutara göre değişebiliyor. Yaklaşık olarak 6-7 euro gibi bir kesinti uygulanıyor. Kredi kartına iade isterseniz herhangi bir kesinti yapmadan tax free formunda geri alacağınız vergi iadesini, 5 iş günü içerisinde kartınıza iade yapıyorlar. Bu tüm işlemleri uygulamadan takip edebileceğinizi tekrar hatırlatmak isteriz. En son adımda iadeniz uygulamada tamamlandı gözüktükten 1 gün sonra kredi kartınıza iadeniz yansımış olacaktır.

Sormak istediğiniz durum olursa eğer iletişim kısmından bizlere ulaşabilirsiniz 🙂

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*