Kotor Körfezi’nde Bir Güzel; Herceg Novi Gezi Rehberi

Bu yazımızda Karadağ’ın körfez şehirlerinden birisi olan Herceg Novi ‘den bahsedeceğiz. Herceg Novi, Kotor Körfezi’ nde Hırvatistan sınırına yakın bir konumda yer alan sahil şehridir. Osmanlı’nın bir dönem fethetmiş olduğu bu şehrin o dönemdeki adı Kastelnova’ dır.

Yeşili, masmavi denizi ve her daim parlayan güneşiyle tam bir huzur şehri diyebiliriz.

Gezilecek yerler

Şehirde gezilecek yerler özellikle kale içerisinde yer alan Old Town da bulunmaktadır. Bunun dışında Karadağ’ın genelinde karşımıza çıkan doğal güzellikler burası için de geçerlidir.

Stari Grad Saat Kulesi

Gezilecek yerlerin ilk sıralarında yer alan yer Kanlı Kule’dir. Osmanlı zamanında ele geçirilen bu kalenin fethi sırasında binlerce askerimizin hayatını kaybetmesinden dolayı buraya kanlı kule adı verilmiş. Küçük bir kale olan Kanlı Kule’ye giriş ücreti 2 Euro. Ayrıca bilet kesen kişi size kulenin tarihi hakkında bilgi verecektir.

Kanlı Kule’nin üst kısmında surlar içerisinde yer alan Stari Grad (Eski şehir)  kesinlikle görülmeye değer. Dar sokakları, uzun merdivenleri ve kiliseleriyle sizleri tarihte gezintiye çıkaracak.

Old Town Merdivenli Sokaklar

Church of Herceg Stephan- Aziz Mikail Kilisesi Stari Grad’da bulunan en önemli kilisedir. Birçok dönemin mimarisinden esinlenilerek hepsi bir bütün içinde yansıtılan bu kilisenin bahçe kısmından körfez manzarasını görmeniz mümkün. Kilise yanındaki dar merdivenlerden aşağıya inildiği takdirde Kanlı Kule’ye ulaşmanız mümkün.

 

Church of Herceg Stephan

 

Kiliseden Kotor Körfezi Manzarası

Herceg Novi Ulaşım

Biz Herceg Novi ulaşım için Podgorica havaalanı Europcar firmasından kiralamış olduğumuz aracı kullandık. Yurtdışı araç kiralama hakkında detaylı bilgi için buradaki sayfamızdan ve buradaki Europcar global internet sitesinden yararlanabilirsiniz.

Kiralık araca alternatif olarak otobüs ile seyahati tercih edebilirsiniz. Otobüs rotaları genellikle Podgorica- Budva – Kotor- Herceg Novi şeklinde oluyor. Yolculuk diğer şehirlere uğramalı olduğu için yaklaşık üç buçuk saat sürüyor. Otobüsle seyahat için saat, ücret ve sefer bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Herceg Novi’ de Ne Yenir ?

Geleneksel Balkan mutfaklarında olduğu gibi burada da hamur işi yiyecekler çoğunlukta. Kahvaltı ve atıştırmalık için pekaraları tercih edebilirsiniz. Bunun yanında bir dönem Osmanlı’ya ev sahipliği yapmış bu şehirde Osmanlı mutfağından izlere rastlamanız mümkün.

Adriyatik kıyılarında yer almasından dolayı da mutfakları İtalyan esintileri taşıyor. Pizza ve makarna kolaylıkla bulabileceğiniz ve damak zevkinize uyacak lezzetlerdir. Sahil şehri olduğu için Herceg Novi mutfağı çeşitli balık ürünleri ile zenginleşmiştir.

Kısaca Herceg Novi’ de biz hiç aç kalmadık 🙂 Sizlerinde damak zevkinize uygun lezzetler bulacağınıza eminiz. Bu lezzetleri Stari Grad içerisindeki restoranlarda bulabileceğiniz gibi sahilde yer alan denize sıfır olarak bulunan restoranlarda Kotor Körfezi manzara keyfini sürerek tadabilirsiniz.

Biz Herceg Novi ‘yi her anlamda çok sevdik. Sevmemizin başlıca nedeni ise sakinliği ve Karadağ’ın diğer bölgelerinin aksine daha az turist alıyor olması oldu. Karadağ’ a tekrar gittiğimiz takdirde ilk tercihimiz Herceg Novi olacaktır. Herceg Novi’ de Kotor şehrinin aksine denizi temiz ve girilebilir durumda. Kotor’da deniz bize pek iç açıcı gelmemişti durgun su olduğu için yosunlar fazlasıyla ele geçirmişti kıyıları 🙂

1 Trackback / Pingback

  1. Vizesiz Balkan Ülkeleri | Çekim Günlükleri

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*