Adriyatik Kıyılarında: Karadağ Gezi Rehberi

Karadağ gezi rehberi için tavsiyelerimizi bu yazıda sizlerle paylaşmak istiyoruz. Karadağ bizleri öncelikle yeşili ve sakinliğiyle büyüledi. Karadağ gezimizde Podgorica hava alanından kiraladığımız aracımız ile tüm sahil şeridini gezme imkanımız oldu.

Karadağ nüfus yoğunluğu çok az olan, her köşesinde sakinlik hakim olan bir ülke. Tatil planınızı yaparken bunları göz önünde bulundurmalısınız. Biz Karadağ’ı balayı tatili için ve tatilde sessizliği tercih edip kafa dinlemek isteyenler için öneriyoruz. Vizesiz balayı tatili için gayet uygun bir rota olacaktır.

Podgorica’ ya, Arnavutluk’un Tiran şehrinden geçiş yaptık. Bu yolculuğumuzu önce otobüs ile İşkodra şehrine geçip oradan hayatımızdaki ilk uluslararası taksi deneyimi ile Podgorica’ ya geçerek gerçekleştirdik. Podgorica hava alanından daha önce online olarak kiralamış olduğumuz aracımızı teslim aldık. Podgorica hava alanı araç kiralama ile ilgili yazımıza ilerleyen günlerde sitemizin araç kiralama kısmından ulaşabilirsiniz.

Aracımız ile ilk olarak otelimizin bulunduğu Herceg- Novi şehrine doğru yola çıktık.  Herceg Novi’ ye gidiş için biz aşağıda yer alan bir numaralı rotayı kullandık. Bu rota üzerinde göz alıcı manzaralarla karşılaştık. Kendi aracınızla Karadağ’ da gezme imkanınız olursa mutlaka bu üç rotayı da kullanmalısınız. Her birisinde ayrı ayrı büyüleyici manzaralar görmeniz mümkün.

Podgorica Ulaşım Rotaları

Herceg- Novi, Karadağ’ ın diğer şehirlerine göre daha az turist alan bir bölge olmasından dolayı bu bölgede daha çok yerel halk ile karşılaşmanız mümkün. Bu şehir Hırvatistan ve Bosna Hersek sınırlarına çok yakın bir konumda yer alıyor. Herceg- Novi’ de gezmek için bir veya iki gün yeterli olacaktır.

1 Numaralı Rota- Kotor Körfezi Manzarası

Herceg- Novi’ de 2 gün konaklamamızın ardından Kotor Körfezi’ nden dolaşarak Kotor’ a ulaştık. Biz körfezin her kıyısını görebilmek adına, Kotor’a körfezi dolaşarak geçtik ancak bunu tercih etmeyenler için bir diğer seçenekte feribot. Kamenari-Lepetane arasında yer alan feribot ile Tivat tarafına kolaylıkla geçmeniz mümkün. Feribot kullanımı için otomobil ücreti 4.5 Euro, detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Yaklaşık bir buçuk saatlik körfez yolculuğumuzdan sonra Kotor’ a ulaştık. Kotor çok fazla turist alan bir yer.Özellikle öğlen saatlerinde cruise gemilerinin yolcu getirmesinin ardından oldukça kalabalık oluyor. Kotor’da 3 gün kiralamış olduğumuz dairede konakladık. Kotor için 3 gün bize biraz fazla geldi. Bu süreçte Tivat, Budva, Sveti Stefan ve Bar’ı gezme şansımız oldu. Karadağ gezilecek yerler için bu şehirleri farklı yazılarımızda ele alacağız.

Karadağ’ a daha önce gelmediyseniz kısa sürede bu kadar çok şehri nasıl gezdiniz diye düşünebilirsiniz. Bizde gelmeden önce sizlerle aynı düşünceleri paylaşıyorduk. Ancak buranın yüz ölçümü Türkiye’ye göre bayağı küçük. Burada şehirler arası yolculuklar İstanbul ulaşımından çok daha kolay. Ve İstanbul gibi büyük şehirlerin karmaşık trafiğinden sonra burada araç kullanmak oldukça kolay geldi bize.

Haritada çizmiş olduğumuz diğer rotalara gelecek olursak; öncelikli tavsiyemiz eğer aracınız var ise tüm yolları kullanmanız. İki numaralı rotada Budva’yı geçtikten sonra çok yükseltili bir dağ bulunuyor. Bu yamaçta dağı tırmanırken gayet eğimli bir yol sizleri bekliyor olacaktır. Ancak tüm yolu çıkıp zirveye ulaştığınızda sizi müthiş bir Budva- Sveti Stefan manzarası bekliyor olacak.  Üç numaralı rotada ise Bar yönünden Podgorica yönüne giderken öncelikle uzun bir tünel sizi karşılayacak. Tünel çıkışında gişeleri gördüğünüzde bizler gibi şaşırmayın. Bu gişeler 2.5 Euro olan tünel ücretini tahsil etmek için kurulmuş. Tünelin ardından Skadarsko milli parkından geçen bir yol bulunuyor. Karadağ’ da geçeceğiniz her yolda sizleri farklı doğal güzellikler karşılayacak. Karadağ ulaşımı için tavsiyemiz kesinlikle araç kiralama olacaktır. Otobüs ile yolculukta mümkün ancak aracınız ile daha keyifli vakitler geçirebilir, istediğiniz noktada mola verip manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

2 Numaralı Rota- Budva Manzarası

Karadağ gezi rehberi ulaşım yazımız ile deneyimlerimizi paylaşmak istedik. Karadağ şehir yazılarımız ilerleyen günlerde sizlerle olacak.