Araç Kiralama Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araç kiralama, satın alma işlemi yapmadan istediğiniz zaman aralığında bir araca sahip olmanızı sağlayan sistemdir. Prosedürlerle uğraşmadan, zaman ve ekonomi açısından tasarruf yapmanıza olanak verdiği gibi farklı araç seçenekleri sunması açısından da avantajlı hale geliyor. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de araç kiralama hızla yaygınlaşıyor ve aynı zamanda bazı coğrafyalarda araç kullanmak gerçekten çok keyifli. Gezginlerin şehir içi ve şehirler arası seyahatlerinde araç ihtiyaçlarını en pratik şekilde karşılayan günlük araç kiralama veya otomobil sahibi olmadan istediğiniz aracın keyfini çıkarmak için uzun dönem araç kiralama seçenekleri bulunuyor. Böylece, ihtiyacınıza göre istediğiniz kiralama çeşidini tercih edebiliyorsunuz.

Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. İhtiyaçlarınızın Farkında Olun

Araç kiralarken seyahatinizi kaç kişi yapacağınıza, şehir içi mi yoksa şehir dışı uzun yolda mı araç kullanacağınıza, yakıt bütçenize göre dikkat ediniz. Bu sayede önceden belirleyeceğiniz ihtiyaç doğrultusunda size fazla gelecek bir aracı kiralamamış olursunuz ve yok yere fazladan para kaybetmemiş olursunuz

2.Firma Araştırın

Araç kiralama yaparken fiyat karşılaştırması ve indirim fırsatlarına bakmak gerekiyor. Bu sayede bir çok firmanın özel teklifleriyle karşılaşarak kiralamayı çok daha uyguna getirebilirsiniz. Kurumsal firmalardan kiralama yapmaya özen gösterin gerek kiralama öncesi gerek kiralama sonrası müşterilerini mağdur etmemek için gayret içindeler. Bir firmaya gittiğinizde çekinmeden aklınızdaki tüm soruları ve kampanyalarını sormak bu nedenle oldukça önemli. Gitmeden önce de iyi bir araştırma yapmak gerekiyor tabi.

3. Erken Rezervasyon Fırsatları

Birçok sektörde firmalar, erken rezervasyon yapan müşterilerine fiyat avantajı sunarlar. Araç kiralarken de geçerli olan bu fırsatı iyi değerlendirmelisiniz. Özellikle tatil yapacağınız tarihlerin veya iş toplantılarınızın tarihinin belli olduğu durumlarda, o tarih için erken araç kiralama rezervasyonu yaparak piyasa fiyatlarının çok altında araç kiralayabilirsiniz. 

4.Sigortayı İhmal Etmeyin ve Sözleşmeyi Dikkatli Okuyun

Sigortasız veya kaskosu olmayan araçları kesinlikle kiralamayın. Özellikle sigortası hiç yatırılmamış veya yenilenmemiş araçlar olası bir kazada size büyük bedeller ödetebilir. Kurumsal firmaların hemen hepsi Rent a Car kaskosu kapsamında yer almaktadır ancak kiralama öncesi mutlaka teyit etmenizde fayda var. Kiralama sözleşmesini ise mutlaka dikkatle okuyunuz mağdur olduktan sonra okumak yerine, sözleşmeyi imzalamadan okumak yararınıza olacaktır. Aracı ne zaman teslim etmeniz gerektiğini ve gecikmeler dolayısı ile ödemek durumunda kalacağınız cezaları dikkatle okuyun.

5.Yakıt Durumu Kontrol Edin Gerekirse Fotoğraf Çekip Kayıt Altına Alın

Tam dolu bir şekilde aldığınız aracı geri götürmeden hemen önce yine tam dolu götürmeniz gerekiyor. Bir çok kiralama şirketi aracı size nasıl teslim ettiyse o şekilde geri sizden almak istiyor. Deponun tam dolu olarak size teslim edilmediği durumlarda doğru not alındığına dikkat ediniz hatta garanti olması açısından o an fotoğraf çekip kayıt altına alabilirsiniz. Eğer o an doğru şekilde not alınmadıysa aracı teslim esnasında sizden ek ücret talep edebilirler.

6. Kiralayacağınız Aracı Detaylı Kontrol Edin

Firmalar, araç tesliminde olası bir zararı bulmak için sizinle birlikte inceleme yapıyor ve bunu kayıt altına alıyor. Eğer dikkatli olunmazsa, önceden meydana gelen bir hasar kayıt alınmaz ve sizin aracı teslim edeceğiniz zaman fark edilirse bu hasarı siz karşılamak durumunda kalabilirsiniz. Bu nedenle ön kiralama sürecinde ve aracı teslim alırken tüm hasar tespitlerini not ettirmek oldukça önemli hatta ben o an fotoğraf çekip kayıt altına alınmasını da tercih ediyorum.

Genellikle gözden kaçan bir durum olduğunu düşündüğüm aracın iç kısmı o an gözden kaçabililiyor bu yüzden aracın içine girerek hızlıca koltuklara, ön aksesuarlara ve aynalara göz atın. Aracı çalıştırarak ekranda bir arıza ışığının yanıp yanmadığını kontrol edin. Bu kontroller esnasında dikkatinizi çeken en ufak hasarları bile aracı size getiren görevliye belirterek, not almasını isteyin. Böylece aracı teslim ettiğinizde, belirtmiş olduğunuz hasarların hiçbirisinden sorumlu tutulmazsınız.

Dünyanın neresine gidilirse gidilsin araç kiralama yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar benzerlik gösteriyor. Araç kiralamadan önce hasar tespiti yapmak, anlaşma maddelerini gözden geçirmek gibi detaylar sorunla karşılaşmadan keyifle araç kiralamaya yardımcı oluyor.

Artan döviz kuru ve vergilerden dolayı araç kiralamak ister şehirlerarası olsun ister şehir içi olsun artık çok yaygın. Yolculuk sırasında ve teslimde bir sorunla karşılaşmamak, iyi bir araç kiralamak kadar önemli. Yukarda bahsettiğim hususlara dikkat ettiğiniz sürece araç kiralamanız esnasında herhangi bir sorun ile karşılaşmanız çok düşüktür.

Not: Eğer tek ya da iki kişi olacak şekilde araç kiralıyorsanız Küçük araç kiralayın. Araç kiralamada küçük araçların fiyat avantajı her zaman karşınıza çıkar. Yakıt tüketimi de az olacağı gibi park konusunda da genellikle kolaylık yaşacaksınızdır. Bu yüzden özellikle yurt dışı araç kiralamalarımda en ufak segment hangisi ise onu seçmeye özen gösteriyorum.

Yurt dışında kiraladığımız VW UP

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*